At 250C, if you hear an echo in 0.650 seconds, how far away is the reflecting surface?
At 250C, if you hear an echo in 0.650 seconds, how far away is the reflecting surface? Correct Answer 112.58 m
Given here is T = 250C and time to hear an echo, t = 0.650 seconds
Now, Distance (D) = Vt
Here, VSound = 331.4 m/s + 0.6 × T
= 331.4 + 0.6 × 25
= 331.4 + 15 = 346.4 m/s
So, the total distance is, D = 346.4 × 0.65 = 225.16 m
The reflector must be at half a distance then, hence, the distance of the reflector is = 225.16/2 = 112.58 m
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025