A worker is hired for 40 days and it was decided that he would be paid Rs. 20 every day, and if he does not come on work, the wage of that day will not be given to him and he has to pay 60% of his daily wage as a punishment. If he gets Rs. 576 as wage then for how many days he was absent?
A worker is hired for 40 days and it was decided that he would be paid Rs. 20 every day, and if he does not come on work, the wage of that day will not be given to him and he has to pay 60% of his daily wage as a punishment. If he gets Rs. 576 as wage then for how many days he was absent? Correct Answer 7
If he presents all 40 days, then he will earn 40 × 20 = 800
But he earns = 576
Then he earns Rs. 224 less
If he absents for one day, then total deduction in one day
20 + 20 × 60/100 = 32
So, he was absent for = 224/32 = 7
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025