Sita and Gita started a journey from opposite places towards each other. Sita starts the journey at a speed of 40 kmph and Gita starts journey at a speed of 30 kmph after 2 hours of Sita. After how much time they both meet?
Sita and Gita started a journey from opposite places towards each other. Sita starts the journey at a speed of 40 kmph and Gita starts journey at a speed of 30 kmph after 2 hours of Sita. After how much time they both meet? Correct Answer Data insufficient
Given, Sita starts journey 2 hours before so,
⇒ Distance covered by Sita in 2hours = speed × time = 40 × 2 = 80 km
⇒ Gita speed = 30 kmph
⇒ Relative speed = 30 + 40 = 70 km/hr
Now, as the initial difference between them is not given we cannot tell at what time they will meet
∴ Data is insufficient
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025