A milk vendor has 2 buckets of milk. In which the first is containing 25% of water rest milk while the second is containing equal proportion of milk & water. How much mixture should be removed from each bucket so that the mixture contains 12 litres in ratio 3 : 5 ( water : milk)?

A milk vendor has 2 buckets of milk. In which the first is containing 25% of water rest milk while the second is containing equal proportion of milk & water. How much mixture should be removed from each bucket so that the mixture contains 12 litres in ratio 3 : 5 ( water : milk)? Correct Answer 6 litre

In First bucket, milk = 75%/100% = 3/4

In Second bucket, milk = ½

In mixture, milk = 5/8

Ratio of two mixtures,

Using allegation,

[ alt="TTP QUANT Monika 20 Questions D2" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/19/10/TTP_QUANT_Monika_20_Questions_D2.png" style="width: 242px; height: 206px;">

Or  1 : 1
So, quantity of mixture to be taken from each mixture = 1/2 × 12 = 6 litres

Related Questions

Consider the 5 × 5 matrix \[{\text{A}} = \left[ {\begin{array}{*{20}{c}} 1&2&3&4&5 \\ 5&1&2&3&4 \\ 4&5&1&2&3 \\ 3&4&5&1&2 \\ 2&3&4&5&1 \end{array}} \right