Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. By selling a new car with 2% profit, how much profit was earned? I. The cost price of a car is Rs 420000. II. The selling price is 102% of the cost price of a new car.
Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. By selling a new car with 2% profit, how much profit was earned? I. The cost price of a car is Rs 420000. II. The selling price is 102% of the cost price of a new car. Correct Answer <span id="docs-internal-guid-e9e8a862-7fff-1033-c115-480b3b03af3d"><span style="font-size: 10.5pt; font-family: Arial; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline; white-space: pre-wrap;">If the data in</span><span style="font-size: 10.5pt; font-family: Arial; font-weight: 700; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline; white-space: pre-wrap;"> statement I alone is sufficient </span><span style="font-size: 10.5pt; font-family: Arial; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline; white-space: pre-wrap;">to answer the question, while the data in statement II alone are not sufficient to answer the question.</span></span>
Profit = 2%
For first condition,
Profit = 2% , Cost price = 420000
Profit = 420000 × 2% = 8400
For second condition,
Selling price = 102% of Cost price
Only first condition is sufficient for answer.