In an examination of a certain class, at least 70% of the students failed in Physics, at least 72% failed in Chemistry, at least 80% failed in Mathematics and at least 85% failed in English. How many at least must have failed in all the four subjects ?
In an examination of a certain class, at least 70% of the students failed in Physics, at least 72% failed in Chemistry, at least 80% failed in Mathematics and at least 85% failed in English. How many at least must have failed in all the four subjects ? Correct Answer 7%
70 + 72 – t1 = 100
t1 = 42% ⇒ min. in P ∩ C = 42%
t2 = 85% – 20% = 65% ⇒ min. M ∩ E = 65%
[ alt="F2 S.V Madhu 19.12.19 D6" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/19/12/F2_S.V_Madhu_19.12.19_D6.png" style="width: 133px; height: 80px;">
t = 42 – 35 = 7%
min. in ((P ∩ C) ∩ (M ∩ E)) = 7%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025