A chocolate cube of side 15 cm is melted and moulded to form solid chocolate cones of diameter 6 cm and height 3.5 cm. How many chocolate cubes will be required to prepare 1000 solid chocolate cones? Use π = 22/7.

A chocolate cube of side 15 cm is melted and moulded to form solid chocolate cones of diameter 6 cm and height 3.5 cm. How many chocolate cubes will be required to prepare 1000 solid chocolate cones? Use π = 22/7. Correct Answer 10

Radius of chocolate cone = 6/2 = 3 cm

∵ Volume of cone = (1/3)π × (radius)2 × Height

⇒ Volume of a chocolate cone = 1/3 × 22/7 × 9 × 3.5 ≈ 33 cm3

Now,

No. of chocolate cones required = 1000

⇒ Total volume of chocolate required = 33 × 1000 = 33000 cm3

∵ Volume of a chocolate cube = (15)3 = 3375 cm3

∴ No. of chocolate cubes required = 33000/3375 = 9.78 ≈ 10

Related Questions