A circular path of uniform width of area 500.5 m2 is made around a circular park of area 1386 m2. If a plant is planted after every 2m on both sides of the circular path, how many total numbers of plants are planted on the path?

A circular path of uniform width of area 500.5 m2 is made around a circular park of area 1386 m2. If a plant is planted after every 2m on both sides of the circular path, how many total numbers of plants are planted on the path? Correct Answer 143

Given:

Area of circular park = 1386 m2

Area of circular path = 500.5 m2

Formula used:

Area of circle = π × (radius)2

Perimeter of circular path = 2π(R + r)

Calculation:

The circular path is in the form of a circular ring around the park, as shown below, where ‘r’ is the radius of the circular park and ‘R’ is the radius of the circular park and the path,

[ alt="F1 M.S 20.5.20 Pallavi D6" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/20/05/F1_M.S_20.5.20_Pallavi_D6.png" style="width: 146px; height: 146px;">

Area of circular park = 1386 m2

∵ Area of circle = π × (radius)2

⇒ Radius of circular park = r = √(1386/π) = √(1386 × 7/22) = √441 = 21 m

Also, area of circular path = 500.5 m2

⇒ Total area of park & path = 1386 + 500.5 = 1886.5 m2

⇒ Radius of park & path = R = √(1886.5 × 7/22) = √600.25 = 24.5 m

Now,

Perimeter of circular path = 2π(R + r) = 2 × 22/7 × 45.5 = 286 m

A plant is planted after every 2 m on both sides of the circular path,

∴ Total no. of plants planted = 286/2 = 143

Related Questions