By cycling 7/9 times his usual speed, Anwar reaches his school 4 minutes late. How many minutes does Anwar take to reach school at his usual cycling speed?
By cycling 7/9 times his usual speed, Anwar reaches his school 4 minutes late. How many minutes does Anwar take to reach school at his usual cycling speed? Correct Answer 14
Ratio of speeds = 7/9
As we know that when distance is constant speed is inversely proportional to time.
Hence, time ratio = 9/7 = 9t/7t
Now, 2t = 4
⇒ t = 2
∴ 7t = 14 min.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025