A man invests a certain sum of money at the rate of interest 10% for 2 years. After 2 years, he earns Rs. 400 as a simple interest. If he invests the same sum of money at the same rate for 2 years on compound interest, then find how much percentage of the compound interest is greater than the simple interest?

A man invests a certain sum of money at the rate of interest 10% for 2 years. After 2 years, he earns Rs. 400 as a simple interest. If he invests the same sum of money at the same rate for 2 years on compound interest, then find how much percentage of the compound interest is greater than the simple interest? Correct Answer 5%

Given:

Simple interest = Rs.400

Rate of interest =10%

Time = 2 years

Formula:

When calculated at simple interest

Interest = (p × r × t)/100

Where p, r and t respectively are principal, rate of interest and time

When calculate at compound interest

Amount (A) = p (1 + r/100)n

Where p, r and n respectively are principal, rate of interest and time

Interest = Amount – Principal

Calculation:

Let the principal be P

⇒ 400 = (P × 10 × 2)/100

⇒ P = 2000

Now, the same sum is invested at same rate for 2 years at compound interest 

Amount = 2000 × (1 + 10/100)2

⇒ Amount = 2000 × (11/10) × (11/10) = 2420

⇒ Compound interest = 2420 – 2000 = 420

⇒ Required Percentage = × 100 = (20/400) × 100 = 5%

∴ Compound interest is greater than Simple interest by 5%

Related Questions