A spaceship travels at 5, 400 km / h. How many metres of distance does it travel in 1 / 6th of a second?

A spaceship travels at 5, 400 km / h. How many metres of distance does it travel in 1 / 6th of a second? Correct Answer 250

Speed of spaceship = 5,400 km / h = (5400 × 5 / 18) m / s = 1500 m / s

Concept Used:

In this type of question, the distance travelled by spaceship can be calculated by using the below formulae

Formula Used:

Speed = distance / time

Calculation:

Using the above formulae, we have

Speed = 1500 m / s; time = 1 / 6 s

⇒ Distance = 1500 × 1 / 6

⇒ Distance = 250 m

∴ The distance travelled by spaceship in 1 / 6th of a second = 250 m

Related Questions

How far is point 'R' from Point 'T'? Statement (I): Point 'R' is 5 metres to the north of point 'M'. Point 'U' is 4 metres to the east of point 'R'. Point 'T' is to the west of point 'R' such that points 'U' 'R' and 'T' form a straight line of  metres. Statement (II): Point 'Z' is metres to the south of point 'T'. Point 'U' is  metres to the east of point 'T'. Point 'M' is  metres to the east of point 'Z'. Point 'R' is  metres to the north of point 'M'. Point 'R' lies on the line formed by joining points 'T' and 'U'.