An object is 10.64 km below the sea level. A research team sends down a sonar signal to confirm this depth. After how long can it expect to get the echo? Take speed of sound in sea water = 1520 m/s.
An object is 10.64 km below the sea level. A research team sends down a sonar signal to confirm this depth. After how long can it expect to get the echo? Take speed of sound in sea water = 1520 m/s. Correct Answer 14 s
Concept:
- Echo: If we shout or clap near a suitable reflecting object such as a tall building or a mountain, we will hear the same sound again a little later. This sound which we hear is called an echo.
- Echoes are heard due to the phenomenon of Reflection of sound waves.
- SONAR: It a technique that uses sound propagation (usually underwater, as in submarine navigation) to navigate, communicate with or detect objects on or under the surface of the water
- SONAR stands for ‘Sound Navigation and Ranging.’
- SONAR is based on the principle of echo.
- Sonar is often used as a measurement of acoustic location and echo characteristics of the target object in the water.
- It sends ultrasonic waves towards the bottom area of the sea and after reflection, the sound comes to the ship. We measure the time taken by the sound wave and then we get the depth.
[ alt="F1 J.K Madhu 20.06.20 D7" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/20/06/F1_J.K_Madhu_20.06.20_D7.png" style="width: 388px; height: 298px;">
Calculation:
Depth = 10.64 km = 10640 m
Speed of sound in water = 1520 m/s
Total distance covered by the Sound wave and echo to reach surface = 2 × depth
⇒ 2 × 10640 m = 21280 m
Also, Time = Distance/Velocity
⇒ Time = 21280/1520 = 14 sec
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025