A sum of Rs. 12,000 is to be paid back in two installments. How much is each installment if the interest is compounded annually at 5% per annum?
A sum of Rs. 12,000 is to be paid back in two installments. How much is each installment if the interest is compounded annually at 5% per annum? Correct Answer Rs. 6453.658
Given:
Sum = Rs 12,000
Rate = 5%
No. of installments (CI) = 2
Formula:
E/ (1 + r/100)1 + E/ (1 + r/100)2 = Sum
Installment = E
Calculation:
E/ (1 + 5/100)1 + E/ (1 + 5/100)2 = 12,000
⇒ E/ (105/100)1 + E/ (1 + 105/100)2 = 12,000
⇒ {E/ (105/100)} (1 + 100/105) = 12,000 (E/ (105/100) taken common)
⇒ {100 E/105} × {205/105} = 12,000
⇒ E = Rs. 6,453.658
Alternation solution:
CI Installment = Sum × (100 + R)/100 × (100 + R)/ (100 + R + 100)
= 12,000 × (100 + 5)/100 × (100 + 5)/ (100 + 5 + 100)
= 12,000 × 105/100 × 105/205
= Rs. 6,453.658
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025