Two men work equivalent to the work of five children. Fifteen children take 9 days to finish work working for 2 hours a day. For how many days should 4 men work working 3 hours a day to finish the same amount of work?

Two men work equivalent to the work of five children. Fifteen children take 9 days to finish work working for 2 hours a day. For how many days should 4 men work working 3 hours a day to finish the same amount of work? Correct Answer 9

Given:

Two men work equivalent to the work of five children.

Fifteen children take 9 days to finish work working for 2 hours a day.

Formula used:

1.) MDH/W is constant.

2.) M1 × D1 × H1/W1 = M2 × D2 × H2/W2

Where,

M → The number of men

H → The number of hours

D → The number of days

W → The amount of work

Calculation:

2 men = 5 children

⇒ 4 men = 10 children

Work done by 15 children = 15 × 9 × 2 = 270

Work done by 4 men = work done by 10 children = 10 × 3 × d,

Where d is the number of days 4 men work for.

⇒ 270 = 30 d

⇒ d = 9

∴ 4 men will work for 9 days.

Related Questions