The given histogram shows the frequency distribution of the speed of cars passing through a particular spot on a highway. Read the graph and answer the following question. What is the ratio of the number of cars with speed less than 60 km/h to the number of cars with speed more than 70 km/h?
The given histogram shows the frequency distribution of the speed of cars passing through a particular spot on a highway. Read the graph and answer the following question. What is the ratio of the number of cars with speed less than 60 km/h to the number of cars with speed more than 70 km/h? Correct Answer 8 : 13
Given:
Number of cars between 40-50 speed = 50
Number of cars between 50-60 speed = 70
Number of cars between 60-70 speed = 85
Number of cars between 70-80 speed = 90
Number of cars between 80-90 speed = 60
Number of cars between 90-100 speed = 45
Calculations:
Total number of cars with speed less than 60 km/h = 50 + 70 = 120
Total number of cars with speed more than 70 km/h = 90 + 60 + 45 = 195 km/h
The ratio of the number of cars with a speed less than 60 km/h to the number of cars with speed more than 70 km/h = 120/195
⇒ 8 ∶ 13
∴ The ratio of the number of cars with a speed less than 60 km/h to the number of cars with speed more than 70 km/h is 8 ∶ 13.