The given pie chart represents the popularity of ice-cream flavours in the year 2005. In 2005, if 10% of the 'other' category is mix fruit flavour and 1570 people surveyed preferred mix fruit flavour, then how many people were surveyed?

The given pie chart represents the popularity of ice-cream flavours in the year 2005. In 2005, if 10% of the 'other' category is mix fruit flavour and 1570 people surveyed preferred mix fruit flavour, then how many people were surveyed? Correct Answer 1,00,000

Given:

Other category of ice-cream is 15.70%

10% of the 'other' category is mix fruit flavor and 1570 people surveyed preferred mix fruit flavor

Concept Used:

Concept of percentage

Calculation:

10% of 15.70% is 1.570%

Let, the total number of people surveyed be x

Accordingly, 

1.570% of x = 1570

⇒ (1.570/100)x = 1570

⇒ x = 100000

∴ 100000 people were surveyed.

Related Questions