A pipe can take 36 hours more to fill a tank due to a leakage which is half of its inflow. In how much time the inflow can fill the tank?

A pipe can take 36 hours more to fill a tank due to a leakage which is half of its inflow. In how much time the inflow can fill the tank? Correct Answer 36 hours

Given:

A pipe can take 36 hours more to fill a tank due to a leakage which is half of its inflow

Concept:

Efficiency = 1/Time 

Calculation:

According to the questions,

                    Pipe A          Pipe A + Leakage 

Efficiency        2                       1

Time               1                        2

⇒ 2 - 1 = 1 unit = 36 hours

⇒ 1 unit = 36 hours 

Then Pipe A taken time 1 unit = 36 hours 

∴ The inflow pipe time is 36 hours.

Related Questions