A rectangular water tank with a dimension of 120 m × 90 m × 8.5 m can be emptied by a pipe with a square cross section of side 25 cm. If rate of water flow through the pipe is 20 km/h, then how much time it will take to be emptied?

A rectangular water tank with a dimension of 120 m × 90 m × 8.5 m can be emptied by a pipe with a square cross section of side 25 cm. If rate of water flow through the pipe is 20 km/h, then how much time it will take to be emptied? Correct Answer 3.06 days

Given:

Dimension of rectangular tank is 120 m × 90 m × 8.5 m

It can be emptied by a pipe with a square cross section of side 25 cm.

Rate of water flow through the pipe is 20 km/h.

Formula used:

Volume of Rectangular shape = length × width × height

Calculation:

Let the time in which the tank will be emptied be T sec

⇒ 20 km/h = (20 × 5/18) sec

Volume of the total water flown through the pipe = volume of Rectangular tank

⇒ 20 × 5/18 × 25/100 × 25/100 × T = 120 × 90 × 85/10

⇒ T = 264384 sec = 73.44 hour = 3.06 days

Related Questions