A pipe normally takes 4 min to fill a bucket. Due to a hole in the bucket, it takes 6 min. In how much time will the hole empty the full bucket?
A pipe normally takes 4 min to fill a bucket. Due to a hole in the bucket, it takes 6 min. In how much time will the hole empty the full bucket? Correct Answer 12 min
Concept:
Hole in this case do negative work.
Calculation:
LCM of 4 and 6 = 12
Let the total quantity of the bucket is 12 units
Efficiency of the tap = 12 units / 4 min = 3 units per minute
But due to hole tap took 6 min to fill the bucket.
Now, new efficiency of the tap = 12 units/ 6 min = 2 units/min
Tap old efficiency – tap new efficiency = efficiency of the hole
3 – 2 = 1 units/min
Hole can empty the tank in = 12 / 1 = 12 min
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025