In a factory, there are 3 workers Ram, Pappu and Kamal. Ram and Pappu can do a work in 15 days while Pappu and kamal can do same work in 25 days and Ram alone can do same work in 30 days , then in how many days to complete if Ram and Kamal work together with 50% efficiency of both
In a factory, there are 3 workers Ram, Pappu and Kamal. Ram and Pappu can do a work in 15 days while Pappu and kamal can do same work in 25 days and Ram alone can do same work in 30 days , then in how many days to complete if Ram and Kamal work together with 50% efficiency of both Correct Answer 50
Given
Ram and Pappu can do work = 15 days
Pappu and Kamal can same work = 25 days
Formula Used
Work = time × efficiency
Calculation
⇒ Take LCM of (15, 25 and 30) = 450
⇒ let total work be 450
⇒ efficiency of Ram and Pappu = 450/15 = 30
⇒ efficiency of Pappu and kamal = 450/25 = 18
⇒ efficiency of Ram = 450/30 = 15
⇒ Ram + Pappu = 30
⇒ Pappu = 30 - 15 = 15
⇒ Pappu + kamal = 18
⇒ so, efficiency of kamal = 18 - 15 = 3
⇒ Ram+ kamal = 15 + 3 = 18
⇒ 50% efficiency of Ram + kamal = 18 × (1/2) = 9
⇒ No. of days taken by Ram and kamal with 50% efficiency = total work/efficiency
⇒ No. of days = 450/9 = 50 days
∴ 50 days taken by Ram and kamal with 50% efficiency to complete the work