A can complete a plastic puzzle in 4 hours while B can destroy the same puzzle in 6 hours. If both A and B work together for 7 hours after which B left, how much time is taken by A to complete the remaining puzzle?
A can complete a plastic puzzle in 4 hours while B can destroy the same puzzle in 6 hours. If both A and B work together for 7 hours after which B left, how much time is taken by A to complete the remaining puzzle? Correct Answer 1 hour 40 minutes
A can complete a plastic puzzle in 4 hours while B can destroy the same puzzle in 6 hours.
Both A and B work together for 7 hours after which B left.
Concepts used:
Time = Work/Efficiency
1 hour work of individual = Work/Time
Calculation:
1 hour work of A = ¼
1 hour work of B = -1/6
Both A and B work together for 7 hours after which B left.
⇒ 1 hour work of A and B = ¼ - (1/6) = 1/12
⇒ 7 hours work of A and B = 7/12
Remaining puzzle to be completed by A = 1 – (7/12) = 5/12
⇒ Time taken by A to complete remaining puzzle = Work/Efficiency = 5/12/1/4 = 5/3 hours = 1 hour 40 minutes
∴ A took 1 hour 40 minutes to complete the remaining puzzle.