A solution prepared by a chemist, in which the volume of water is 30% of the total volume. After pouring 5 liters of water in this solution, it was observed that the volume of water has increased to 40%. How many liters was the water in the initial solution?
A solution prepared by a chemist, in which the volume of water is 30% of the total volume. After pouring 5 liters of water in this solution, it was observed that the volume of water has increased to 40%. How many liters was the water in the initial solution? Correct Answer 9
Given:
Initially, the volume of water is 30% of the total volume.
After pouring 5 liters of water in this solution, the volume of water has increased to 40%.
Calculation:
Let the total mixture be 10x
The volume of water initially = 30/100 × 10x = 3x
After adding 5 litres of water,
⇒ (3x + 5)/7x = 40/60
⇒ (3x + 5)/7x = 2/3
⇒ 9x + 15 = 14x
⇒ x = 3
The volume of water initially = 3x = 3 × 3 = 9 litres
∴ 9 litres was the water in the initial solution.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025