The solid as shown in the figure is made up of cubical blocks. The volume of the solid figure is 972 cm3. What is the volume of the one cubical block?
The solid as shown in the figure is made up of cubical blocks. The volume of the solid figure is 972 cm3. What is the volume of the one cubical block? Correct Answer 27 cm<sup>3</sup>
Given:
The volume of the solid figure = 972 cm3
The solid figure is made up of 36 cubical blocks.
Formula used:
The volume of the cube = (side)3
Calculation:
According to the question,
The volume of solid figure = 36 × The volume of the one cubical block
⇒ 972 = 36 × The volume of the one cubical block
⇒ The volume of the one cubical block = 972/36 = 27 cm3
∴ The volume of the one cubical block is 27 cm3.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025
