A train without stoppage travels at the speed of 90 km/h and with the stoppage, it travels at 78 km/h, How many minutes does the train stop on an average per hour?
A train without stoppage travels at the speed of 90 km/h and with the stoppage, it travels at 78 km/h, How many minutes does the train stop on an average per hour? Correct Answer 8
Given:
The train's speed is 90 kmph without stoppage and 78 kmph with stoppage
Formula used:
Speed = distance/time
Calculation:
Let the distance be 1170 km(LCM of 90 and 78)
Time without stoppage = 1170/90 = 13 hours
Time with stoppage = 1170/78 = 15 hours
Difference in time 2 hours = 120 minutes
∴ Average halt per hour = 120/15 = 8 min/hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025