Standing waves are produced by the superposition of two waves: y1 = 0.05 sin(3πt - 2X) and y2 = 0.05 sin(3πt + 2X), where x and y are expressed in metres and t is in seconds. Find the amplitude of a particle at x = 0.5m. (Given cos1 = 0.54; sin1 = 0.84; angle is in radian)
Standing waves are produced by the superposition of two waves: y1 = 0.05 sin(3πt - 2X) and y2 = 0.05 sin(3πt + 2X), where x and y are expressed in metres and t is in seconds. Find the amplitude of a particle at x = 0.5m. (Given cos1 = 0.54; sin1 = 0.84; angle is in radian) Correct Answer 5.4 cm
y = y1 + y2 according to superposition of waves.
= 0.05 sin (3πt - 2x) + 0.05 sin (3πt + 2x)
As 2sinAcos B = sin (A + B) + sin (A - B)
= (0.05) × 2sin(3πt)cos(2x) = 2(0.05) cos(2x)× sin(3πt)
amplitude is (0.1 cos 2x)
at x = 0.5 : A = 0.1cos 2(0.5) = 0.1× cos1 = 0.1× cos 57.30 = 0.1 × 0.54 = 5.4 cm
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025