A, B and C invest together in business wherein they receive profit of Rs 63,000. A reinvests his share of profit in a scheme giving 10% rate of interest compounded annually after two years and B reinvests his share of profit which gives him 20% rate of interest compounded annually at end of two years. If interest received by A and B after 2 years is Rs 3969 and Rs 8316 then find compound interest earned by C if he reinvests his share in same scheme as A did for 2 years.
A, B and C invest together in business wherein they receive profit of Rs 63,000. A reinvests his share of profit in a scheme giving 10% rate of interest compounded annually after two years and B reinvests his share of profit which gives him 20% rate of interest compounded annually at end of two years. If interest received by A and B after 2 years is Rs 3969 and Rs 8316 then find compound interest earned by C if he reinvests his share in same scheme as A did for 2 years. Correct Answer Rs 5292
Formula used:
C.I= P ((1 + (r / 100)) N -1))
Where, P = Principal amount,
R = Rate of interest
N = Number of years
Calculation:
Let amount invested by A in scheme be Rs 100
⇒ A = 100 × (1 + 0.10)2
⇒ A = 121
⇒ Interest = 21
⇒ Here 21 units = 3969
⇒ 100 units = (3969 / 21) × 100
⇒ Amount invested by A in scheme = Rs 18,900
Let amount invested by B in scheme be Rs 100
⇒ A = 100 × (1 + 0.22)
⇒ A = 144
⇒ Interest = 44
⇒ 44 units = 8316
⇒ 100 units = (8316/ 44) × 100
⇒ Amount invested by B in scheme = Rs 18900
⇒ C’s profit earned = 63000 – (2 × 18900)
⇒ C’s profit earned = Rs 25200
⇒ A = 25200 × (1.10) × 1.10
⇒ A = 30492
⇒ I = Rs 5292
∴ required answer is Rs 5292