A 500 mA voltmeter is specified to be accurate with ± 2%. Then, what is the limiting error when instrument is used to measure 300 mA?

A 500 mA voltmeter is specified to be accurate with ± 2%. Then, what is the limiting error when instrument is used to measure 300 mA? Correct Answer 3.33%

Concept:

Most manufacturers of measuring instruments specify accuracy within a certain % of a full scale reading.

For example, the manufacturer of a certain voltmeter may specify the instrument to be accurate within ± 2% with full scale deflection. This specification is called the limiting error.

This means that a full scale deflection reading is guaranteed to be within the limits of 2% of a perfectly accurate reading.

However, with a reading less than full scale, the limiting error increases. 

Calculation:

Given, Accuracy = ± 2 %

Magnitude of limiting error= 500 × (2/100) = 10 mA

Limiting error at 300 mA = (10/300) × 100 = 3.33 %

Related Questions