A thief is stopped by a policeman from a distance of 500 metres. When the policeman starts the chase, the thief also starts running. Assuming the speed of the thief as 10 km/h and that of police man as 18 km/h, how far the thief would have run, before he is over - taken?
A thief is stopped by a policeman from a distance of 500 metres. When the policeman starts the chase, the thief also starts running. Assuming the speed of the thief as 10 km/h and that of police man as 18 km/h, how far the thief would have run, before he is over - taken? Correct Answer 625 metre
Given:
A thief is stopped by a policeman from a distance of 500 metres.
When the policeman starts the chase, the thief also starts running.
The speed of the thief as 10 km/h and that of police man as 18 km/h.
Concept used:
Time = Distance/speed
When two bodies moving in the same direction then the relative speed of them will be difference of the individual speed
Calculation:
Speed of the thief = 10 km/hr = 10 × 5/18 = 25/9 m/s
Speed of the police = 18 km/hr = 18 × 5/18 = 5 m/s
Also given that thief is stopped by a policeman from a distance of 500 metres
Let x be the distance covered by the thief, then distance covered by police = x + 500 m
We know speed = distance /time
⇒ (500 + x)/5 = x/(25/9)
⇒ (500 + x)/5 = 9x/25
⇒ (500 + x) = 9x/5
⇒ 2500 + 5x = 9x
⇒ 4x = 2500
⇒ x = 625 m
∴ The thief would have run at a distance of 625 m, before he is over taken.