Find the power of a convex lens if the image formed is at distance of 20 cm from the lens when the object is placed on the other side of the lens at 60 cm from the optical centre?

Find the power of a convex lens if the image formed is at distance of 20 cm from the lens when the object is placed on the other side of the lens at 60 cm from the optical centre? Correct Answer 15 dioptre

Lens formula = 1/v + 1/u = 1/f

1/20 + 1/60 = 1/f

(20+60)/(20*60) = 1/f

80/1200 = 1/f

f = 1200/80 = 15 dioptre

Related Questions