How much power (in W) will be dissipated by 10 ohms resistor, when the current through the resistor in 3 A?
How much power (in W) will be dissipated by 10 ohms resistor, when the current through the resistor in 3 A? Correct Answer 90
Given that, Resistance (R) = 10 Ω
Current (I) = 3 A
Power (P) = I2R = 32 × 10 = 90 W
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025