A sum of Rs. 5000 becomes Rs. 8000 in 3 years when invested in a scheme of simple interest. If the same sum is invested in a scheme of compound interest with the same yearly interest rate (compounding of interest is yearly), what will be the amount (in Rs.) after 3 years?

A sum of Rs. 5000 becomes Rs. 8000 in 3 years when invested in a scheme of simple interest. If the same sum is invested in a scheme of compound interest with the same yearly interest rate (compounding of interest is yearly), what will be the amount (in Rs.) after 3 years? Correct Answer 8640

S.I = Amount – Principal = 8000 – 5000 = 3000

S.I. = (P × R × T)/100

⇒ 3000 = (5000 × R × 3)/100

⇒ R = 1000/50 = 20% = 1/5

∴ Amount after 3 years (at C.I.) = 5000 × 6/5 × 6/5 × 6/5 = 8640

Related Questions