There are three tanks A, B, and C of capacity 545 L, 411 L, and 727 L respectively which are filled using a jar of a certain capacity. When tanks A, B, and C are filled using the jar, then 5 L, 6 L, and 7 L respectively of tanks remain empty, then what is the capacity of the jar?
There are three tanks A, B, and C of capacity 545 L, 411 L, and 727 L respectively which are filled using a jar of a certain capacity. When tanks A, B, and C are filled using the jar, then 5 L, 6 L, and 7 L respectively of tanks remain empty, then what is the capacity of the jar? Correct Answer 45 L
Calculation:
Filled quantity of tank A = 545 – 5 = 540 L
Filled quantity of tank B = 411 – 6 = 405 L
Filled quantity of tank C = 727 – 7 = 720 L
⇒ The capacity of jar = HCF of the filled quantity of three tanks = HCF of 540, 405 and 720
= 45
∴ The capacity of jar = 45 liters
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025