A transformer core is wound with a coil carrying alternating current at a frequency of 50 Hz. The hysteresis loop has an area of 60,000 units when the axes are drawn in units of 10-4 Wb m-2 and 102 Am-1. If the magnetization is uniform throughout the core volume of 0.01 m3, the power loss due to hysteresis will be
A transformer core is wound with a coil carrying alternating current at a frequency of 50 Hz. The hysteresis loop has an area of 60,000 units when the axes are drawn in units of 10-4 Wb m-2 and 102 Am-1. If the magnetization is uniform throughout the core volume of 0.01 m3, the power loss due to hysteresis will be Correct Answer 300 W
Concept:
Hysteresis loss is a type of energy loss that occurs in Electrical machines due to the repeated magnetization and demagnetization of the iron core.
Due to the flow of alternating current, the iron core gets magnetized and demagnetized in each cycle and during each cycle of magnetization, some energy is lost.
[ alt="F2 U.B Madhu 29.05.20 D1" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/20/06/F2_U.B_Madhu_29.05.20_D1.png" style="width: 500px; height: 253px;">
The energy loss associated with hysteresis is proportional to the area of the hysteresis loop. It is a measure of energy loss per cycle.
Hysteresis power Loss = Area enclosed by the loop × supply frequency × Volume of the core
Calculation:
Given that,
The area enclosed by the loop = 60,000 units
The axes are drawn in units of 10-4 Wb m-2 and 102 Am-1
Area enclosed by the loop = 60,000 × 10-4 × 102 = 600
Supply frequency = 50 Hz
The volume of the core = 0.01 m3
Hysteresis power Loss = 600 × 50 × 0.01 = 300 Watt