Theta having a gain of Rs. 1500 when he sells the Geyser at a 10% gain and an Oven at 5% loss. But, if he sells the Geyser at 5% gain and an Oven at 10% gain, he gains Rs. 4500. Find the actual cost of the Geyser and that of an Oven.
Theta having a gain of Rs. 1500 when he sells the Geyser at a 10% gain and an Oven at 5% loss. But, if he sells the Geyser at 5% gain and an Oven at 10% gain, he gains Rs. 4500. Find the actual cost of the Geyser and that of an Oven. Correct Answer Rs. 50,000; Rs. 20,000
Given:
Theta having a gain of Rs. 1500 when he sells the Geyser at a 10% gain and an Oven at 5% loss. But, if he sells the Geyser at 5% gain and an Oven at 10% gain, he gains Rs. 4500.
Formula Used:
Profit% = (S.P. – C.P.)/C.P × 100
Loss% = (C.P. – S.P.)/C.P × 100
Calculation:
Let the cost price of the Geyser be Rs x and that of an Oven be Rs. y.
Then, total C.P. of Geyser and of an Oven = Rs. (x + y).
S.P. in first case = Rs. (110x/100 + 95y/100) = Rs. (11x/10 + 19y/20)
Gain in this case = Rs. (11x/10 + 19y/20) – (x + y) = Rs. (x/10 – y/20)
So, x/10 – y/20 = 1,500
⇒ 2x – y = 30,000 ----(1)
S.P. in second case = Rs. (105x/100 + 110y/100) = Rs. (21x/20 + 11y/10)
So gain in this case = Rs. (21x/20 + 11y/10) – (x + y) = Rs. (x/20 + y/10)
So, x/20 + y/10 = 4,500
Or, x + 2y = 90,000 ----(2)
Multiply eq. (1) by 2 and the add the result with eq. (2), we get
3x = 60,000 + 90,000 = 1,50,000
⇒ x = 1,50,000/3
⇒ x = 50,000
Putting x = 50,000 in eq. (2), we get
50,000 + 2y = 90,000
⇒ 2y = 90,000 – 50,000 = 40,000
⇒ y = 40,000/2
⇒ y = 20,000
∴ the cost of the Geyser is Rs. 50,000 and that of an Oven is Rs. 20,000.