There are two candles of equal length and of different thickness. The thicker one when lasts in 6 hours whereas the thinner one lasts 2 hours less than the thicker one. Ramesh lights the two candles at the same time. When he went to bed, he saw that the thicker one is twice the length of the thinner one. How long ago did Ramesh light the two candles?
There are two candles of equal length and of different thickness. The thicker one when lasts in 6 hours whereas the thinner one lasts 2 hours less than the thicker one. Ramesh lights the two candles at the same time. When he went to bed, he saw that the thicker one is twice the length of the thinner one. How long ago did Ramesh light the two candles? Correct Answer 3 hours
Given:
Lasting time of thicker candle = 6 hours
Lasting time of thinner candle = 4 hours
Formula used
Distance = Speed × Time
According to the question:
Let the length of the candles be 1 unit
Let the required time = t
/ = 2/1
⇒ 1 - t/6 = 2 - t/2
⇒ t/2 - t/6 = 1
⇒ (3t - t)/6 = 1
⇒ t = 3
∴ Ramesh lit the candles 3 hours ago.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025