In an election 25% of the voters voted for RCB whereas 50% of the remaining voted for CSK and the remaining voters did not vote. If the difference between those who voted for RCB and those who did not vote was 1400, how many individuals were eligible for casting vote in that election?

In an election 25% of the voters voted for RCB whereas 50% of the remaining voted for CSK and the remaining voters did not vote. If the difference between those who voted for RCB and those who did not vote was 1400, how many individuals were eligible for casting vote in that election? Correct Answer 11200

Let the number of individuals eligible to vote be x

⇒ Voters who voted for RCB = 25% of x

⇒ Voters who voted for CSK = 50% of (75% of x)

⇒ (50/100) ⨯ (75/100) ⨯100% of x

⇒ 37.5% of x

⇒ Voters who did not vote = % of x = 37.5% of x

⇒ 37.5% of x – 25% of x = 1400

⇒ 12.5% of x = 1400

⇒ x = (1400 ⨯ 100)/12.5 = 11200

∴The number of individuals eligible to vote were 11200

Related Questions