A rectangular ground has 10 m wide path along its sides and the dimensions of the ground are 30 m × 20 m. What is the cost of lighting to the whole ground along with the path if the cost of lighting per m2 is Rs. 120?

A rectangular ground has 10 m wide path along its sides and the dimensions of the ground are 30 m × 20 m. What is the cost of lighting to the whole ground along with the path if the cost of lighting per m2 is Rs. 120? Correct Answer Rs. 240000

Given,

[ alt="Assign 8 Kajal 6May 27Q hindi Reviewed images Q14" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/19/05/Assign_8_Kajal_6May_27Q_hindi_Reviewed_images_Q14.PNG">

The length of the whole area = 20 + 20 = 40 m

The breadth of the whole area = 30 + 20 = 50 m

New area of the ground with the path = 40 × 50 = 2000 m2

Cost of lighting the whole ground along with the path = 2000 × 120 = 240000

∴ The cost of lighting the whole ground along with the path is Rs. 240000.

Related Questions