Sam lent out some money on simple interest at rate of interest of 25% per annum for a year. He gave 3/4th of money to A at rate of interest of 30% for 9 months and on remaining principle he gets Rs. 4000 is simple interest at rate of interest of 20% for a year. What is profit/loss he will have in this whole transaction after a year?
Sam lent out some money on simple interest at rate of interest of 25% per annum for a year. He gave 3/4th of money to A at rate of interest of 30% for 9 months and on remaining principle he gets Rs. 4000 is simple interest at rate of interest of 20% for a year. What is profit/loss he will have in this whole transaction after a year? Correct Answer Rs. 2500
Let P = Principal, R = rate of interest and N = time period
Simple interest = P × R × T/100
Let principal amount be Rs. P
Given,
4000 = /100
P = 80000
⇒ R = 25% and T = 1
Simple interest = (80000 × 25 × 1)/100
⇒ 20000
Total amount of money Sam have to return = 80000 + 20000 = 100000
Given,
For A,
P = (80000)3/4 = 60000, R = 30%, T = 9/12 = 3/4 years
Simple interest =
= /100
= 13500
Total money A will return to Sam = 60000 + 13500 = 73500
For D,
Total money D will return to Sam = 20000 + 4000 = 24000
Total amount of money Sam will have after a year =
= 73500 + 24000
= 97500
∴ Sam will have loss of = 100000 – 97500 = Rs. 2500