The Table shows the number of candidates appearing for an interview for a post in six Banks (H, I, J, K, L, M) and percentage of qualifying candidates. Banks Candidates Appearing % of Candidates Qualifying H 1500 14 I 2200 26 J 3000 17 K 980 20 L 1200 28 M 2500 21   The number of candidates who did not qualify in bank K was approximately what percentage (Correct to nearest integer) of the candidates who did not qualify in bank I?

The Table shows the number of candidates appearing for an interview for a post in six Banks (H, I, J, K, L, M) and percentage of qualifying candidates. Banks Candidates Appearing % of Candidates Qualifying H 1500 14 I 2200 26 J 3000 17 K 980 20 L 1200 28 M 2500 21   The number of candidates who did not qualify in bank K was approximately what percentage (Correct to nearest integer) of the candidates who did not qualify in bank I? Correct Answer 48

Number of candidate who did qualify in bank K = 980 × 80% = 784

And the number of candidate who did not qualify in bank l = 2200 × 74% = 1628

Let the required percentage be x

Now, according to question

784 = x% of 1628

⇒ 784 = x/100 × 1628

So, x = 48.157

∴ Required percentage is 48%

Related Questions