In a survey conducted in a locality, it was found that 50% read newspaper A, 40% read newspaper B, and 20% read neither A nor B. If the number of persons who read both A and B is 500, then how many persons were surveyed?

In a survey conducted in a locality, it was found that 50% read newspaper A, 40% read newspaper B, and 20% read neither A nor B. If the number of persons who read both A and B is 500, then how many persons were surveyed? Correct Answer 5000

Percentage of persons who do not read newspaper A = 100% - 50% = 50%

Percentage of persons who do not read newspaper B = 100% - 40% = 60%

Percentage of persons who don't read any newspaper neither A nor B = 20%

From the following chart.

Total percentage who read both A and B newspaper = 100% – 30% – 20% – 40% = 10%

Let total number of person be x, then

x × (10/100) = 500

x = 500 × 10 = 5000

Total number of persons are 5000.

Short Trick:

Percentage of persons who read either A or B newspaper = 100 – 20 = 80%

Percentage of persons who read both the newspapers A and B = 50 + 40 – 80 = 10%

10% = 500

100% = 5000

Related Questions