A shopkeeper buys 124 eggs at 80 paise per egg. If 20 eggs are broken, and the shopkeeper sells the remaining eggs at Rs. 1.20 per egg, then find the profit percentage on the whole transaction?

A shopkeeper buys 124 eggs at 80 paise per egg. If 20 eggs are broken, and the shopkeeper sells the remaining eggs at Rs. 1.20 per egg, then find the profit percentage on the whole transaction? Correct Answer 25.80%

Given:

A shopkeeper purchased 124 eggs for 80 paise each

Number of broken eggs = 20

The remaining were sold at Rs. 1.20 each

Formula:

Profit = SP - CP

Profit % = (Profit/CP) × 100

Loss = CP - SP

Loss % = (Loss/CP) × 100

Calculation:

Cost of 1 egg = Rs. 0.80

⇒ Cost price of the 124 eggs = 124 × 0.80 = Rs. 99.2

If 20 eggs are broken, then remaining number of eggs = 124 - 20 = 104

Selling price of 1 egg = Rs. 1.20

⇒ Selling price of 104 eggs = 104 × 1.20 = Rs. 124.80

Profit = 124.80 - 99.20 = 25.60

∴ Profit % = (25.60/99.20) × 100 = 25.80%

Related Questions