Three chocolate bars weighing 600 grams, 420 grams and 780 grams were cut into small pieces of uniform weight. If 2 such bars are given to one person, then what will be the minimum number of such persons between whom all the bars can be distributed?
Three chocolate bars weighing 600 grams, 420 grams and 780 grams were cut into small pieces of uniform weight. If 2 such bars are given to one person, then what will be the minimum number of such persons between whom all the bars can be distributed? Correct Answer 15
Solution:
Given: Weight of three chocolate bars = 600 gm, 420 gm, 780 gm
Concept used: For minimum number of persons we distribute chocolate bars weighing according to Highest Common Factor.
Calculation: H.C.F. of 600, 420 and 780 = 60
Total number of pieces = (600 + 420 + 780) / 60
⇒ 1800 / 60
⇒ 30
Number of persons = 30 / 2
∴ 15
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025