The percentage of students in a college who are involved in different sports activities are given in a pie diagram. Suppose there are 2540 students in this college. Which of the following is correct? (i) Approximately central angel of the portion corresponding to Badminton is 58°. (ii) Approximately the total number of students who play some game or other is 4297. (iii) Approximately, the number of students who play tennis is less than those playing cricket by 500.

The percentage of students in a college who are involved in different sports activities are given in a pie diagram. Suppose there are 2540 students in this college. Which of the following is correct? (i) Approximately central angel of the portion corresponding to Badminton is 58°. (ii) Approximately the total number of students who play some game or other is 4297. (iii) Approximately, the number of students who play tennis is less than those playing cricket by 500. Correct Answer (i) only

Concept used:

To find central angle with a% = ° 

Calculation:

The central angle of students who paly Badminton = [(16 × 360)/100)° 

⇒ The central angle of students who paly Badminton = 57.6° 

⇒ The central angle of students who play Badminton ≈ 58° 

Statement (i) is correct

As the total number of students is 2540

⇒ The number of students cannot be more than 2540

Statement (ii) is not correct

Number of students playing Cricket = (32/100) × 2540

⇒ Number of students playing Cricket = 812.8

Number of students playing Tennis = (8/100) × 2540

⇒ Number of students playing Tennis = 203.2

⇒ Difference of students playing Cricket and Tennis = 812.8 - 203.2 = 609.6

⇒ The difference between students playing Cricket and Tennis ≈ 610

Statement (iii) is not correct

∴ Only Statement (i) is correct

Related Questions