In an annual function of class 7th, total of 550 students attended the function. 40% of the attendees are male, out of which, 10% participated in dancing. Out of the total, 33.33% of females participated in dancing. The number of students participating in anchoring is 16.67% of the total number of students who participated in dancing. Find the number of students who participated in anchoring.
In an annual function of class 7th, total of 550 students attended the function. 40% of the attendees are male, out of which, 10% participated in dancing. Out of the total, 33.33% of females participated in dancing. The number of students participating in anchoring is 16.67% of the total number of students who participated in dancing. Find the number of students who participated in anchoring. Correct Answer 22
Given:
Total number of students = 550
Number of males = 40%
Calculations:
Total number of students = 550
Number of males = 40%
⇒ Number of males = (40/100) × 550 = 220
Number of females = (550 - 220) = 330
Now, Males who participated in dancing = 10% of 220
⇒ Males who participated in dancing = (10/100) × 220 = 22
Now, Females who participated in dancing = 33.33% of 330
⇒ Females who participated in dancing = (1/3) × 330 = 110
Total number of students who participated in dancing = (22 + 110)
⇒ Total number of students who participated in dancing = 132
Students participated in anchoring = 16.67% of 132
⇒ Students participated in anchoring = (1/6) × 132 = 22
∴ The number of students who participated in anchoring is 22.