In a town 2000 families, it was found that 42% family buy THE HINDU newspaper and 52% family buy THE DNA newspaper. If 11% family buy both newspaper, then, find the number of families who do not buy any of these newspapers?
In a town 2000 families, it was found that 42% family buy THE HINDU newspaper and 52% family buy THE DNA newspaper. If 11% family buy both newspaper, then, find the number of families who do not buy any of these newspapers? Correct Answer 340
Given:
Total Families = 2000
Family who buy The Hindu newspaper = 42%
Family who buy THE DNA newspaper = 52%
Family who buy both newspaper = 11%
Concept:
Venn Diagram
Calculation:
[ alt="F2 Sumit L Sunny 4.5.21 D4" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/21/05/F2_Sumit%20L_Sunny_4.5.21_D4.png" style="width: 198px; height: 173px;">
The family who buy The Hindi only = (42 – 11) % = 31 %
The family who buy The DNA only = (52 – 11) % = 41 %
The family who don’t buy any of these newspapers = (100 – 31 – 11 – 41)%
⇒ 17%
Given, 100% → 2000
⇒ 1% → 20
⇒ 17% → 340
∴ The number of families who do not buy any of these newspapers = 340