Hari purchased two watches for Rs. 2500 each. He sold them, gaining 5% on one and having a loss of 4% on the other. His gain/loss percent in the whole transaction is
Hari purchased two watches for Rs. 2500 each. He sold them, gaining 5% on one and having a loss of 4% on the other. His gain/loss percent in the whole transaction is Correct Answer gain, <span class="math-tex">\(\frac{1}{2}\)</span>%
Given:
Cost price of each watch = Rs. 2500
Gain% = 5%
Loss% = 4%
Formula Used:
Gain = Cost Price × Gain%
Loss = Cost Price × Loss%
Calculation:
Gain = 2500 × 5% = Rs.125
Loss = 2500 × 4% = Rs.100
Total gain = 125 - 100 = Rs. 25
Total cost price = 2500 + 2500 = 5000
Gain% = (Gain/CP) × 100
⇒ (25/5000) × 100
⇒ 1/2 %
The correct option is 3
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025