The magnitude of electric flux through the given square surface is:
The magnitude of electric flux through the given square surface is: Correct Answer 1 N m<span style="position: relative; line-height: 0; vertical-align: baseline; top: -0.5em;font-size:10.5px;">2</span> C<span style="position: relative; line-height: 0; vertical-align: baseline; top: -0.5em;font-size:10.5px;">-1</span>
The correct answer is option 4) i.e. 1 N m2 C-1
CONCEPT:
- Electric flux: It is the number of electric field lines passing through a given surface area.
The electric flux associated with a surface kept in a uniform electric field is given by:
[ alt="F1 J.K 13.6.20 Pallavi D9" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/20/06/F1_J.K_13.6.20_Pallavi_D9.png" style="width: 327px; height: 163px;">
ϕ = E.A = EAcosθ
Where E is the uniform electric field, A is the area of the surface and θ is the angle between E and area vector of A.
CALCULATION:
Given that:
Electric field, E = 200 N/C
Side of the square surface = 10 cm = 0.1 m
Area of the square surface, A = 0.12 = 0.01 m2
[ alt="F1 Jitendra Kumar Anil 12.02.21 D6" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/21/02/F1_Jitendra%20Kumar_Anil_12.02.21_D6.png" style="width: 258px; height: 127px;">
The angle between E and A, θ = 60∘
Electric flux, ϕ = EAcosθ = 200 × 0.01 × cos 60∘ = 1 N m2 C-1