The minimum distance between the source of sound and a surface to hear an echo is

The minimum distance between the source of sound and a surface to hear an echo is Correct Answer 17 m

The correct answer is option 2) i.e. 17 m

CONCEPT:

  • Echo: The sound heard after it gets reflected from a rigid surface is called an echo.
    • Echo is received by the listener with a delay after the original sound is produced.
    • This delay occurs as the original sound persists in our ear for 0.1 s.

​​CALCULATION:

  • The original sound persists in our ear for 0.1 s. So to hear an echo, the reflected sound must be reaching our ears at least after 0.1 s.
  • Assuming the speed of sound in air as 340 m/s, we can calculate the distance travelled by the sound as

⇒ D = speed × time = 340 x 0.1 = 34 m.

  • This 34 m is the combined to and fro distance from the source to the reflected surface.

So, one way distance = 34/2 = 17 m.

Hence, 17 m is the minimum distance required between the reflecting surface and source to hear an echo.

Related Questions

What will be the output of the following PHP code?