The two surfaces of a 5 mm thick plate of carbon steel are maintained at a carbon concentration of 104 mol. m-3 on one side and zero concentration on the other side. Taking the diffusion coefficient of carbon in austenite to be 10-11 m-2.s-1, the steady state flux (mol.m-3.s-1) through the thickness of the steel is

The two surfaces of a 5 mm thick plate of carbon steel are maintained at a carbon concentration of 104 mol. m-3 on one side and zero concentration on the other side. Taking the diffusion coefficient of carbon in austenite to be 10-11 m-2.s-1, the steady state flux (mol.m-3.s-1) through the thickness of the steel is Correct Answer 2 × 10<sup>-5</sup>

Related Questions

A steel specimen containing 0.2 wt.% C is carburized in an atmosphere that maintains a carbon content of 1.2 wt.% C at the surface of the specimen.
Given:
For carbon diffusion in austenite: D0 = 2.0 × 10-5 m2/s
Activation energy for diffusion, Q = 142 kj/mol
Consider following data for bulk polymerization, with benzoyl peroxide as initiator. = 6 mol/m3 = 6.56*103 mol/m3 kp2/kt = 1.5*10-6 m3/ mol-s What is the initiator efficiency if initial rate of polymerization is 0.0256 m3/ mol-s benzoyl peroxide decomposes at a rate of 3.2* 10-6 m3/ mol-s-1?