Speed of a boat in standing water is 9 km/hr and the speed of the stream is 1.5 km/hr. A man rows to a place at a distance of 105 km and comes back to the starting point .The total time taken by him is -
Speed of a boat in standing water is 9 km/hr and the speed of the stream is 1.5 km/hr. A man rows to a place at a distance of 105 km and comes back to the starting point .The total time taken by him is - Correct Answer 24
Total time = distance down stream + distance up stream = 1059 + 1.5 + 1059 - 1.5 = 10510.5 + 1057.5 = 10 + 14 = 24
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025